Vaše spokojenost je naším úspěchem

Volejte a pište zdarma Po-Pá, 8-17h

800 701 100 info@alvareal.cz

On-line poradna - Často kladené dotazy

Vložit nový dotaz přednostně Vložit nový dotaz standardně

Fulltextové vyhledávání v celé On-line poradně

 

 

Otázka: Dobry den, v roce 2007 jsme kupovali s pritelem byt. V dubnu 2012 mi pritel svou polovinu daroval. Letos v prosinci jsem byt prodala. Nemela jsem v nem trvale bydliste a ani jsem nesplnila podminku 5 let vlastnictvi, abych nemusela platit dan z prijmu. Muj dotaz je nasledujici: Tato 15% dan z prijmu se vypocitava jen z te jedne (darovane) poloviny bytu? Vypocitava se to z castky, za kterou byl byt koupen v roce 2007, nebo k dubnu 2012, kdy mi byla ta jedna polovina bytu darovana? Potrebuji k tomu soudni odhad nemovitosi? Dekuji. AB

Odpověď: Vážená paní Bachurková, obecně lze říci, že tato daň se vypočítává ze současné hodnoty, tedy ideálně si nechat vyhotovit znalecký posudek, dále lze říci, že daň by se hradila pouze z oné jedné poloviny bytu. Avšak zákon u časového testu hovoří pouze o tom, že prodávající musel mít v bytě bydliště (§2 odst. 3 - Bydlištěm na území České republiky se pro účely tohoto zákona rozumí místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat) , tedy postačí, že jste v bytě reálně bydlela, což můžete doložit prohlášeným Vašeho přítele či sousedů a pravděpodobně nebudete hradit žádnou daň. S pozdravem Za právní oddělení Alva Real David Vašíček

Otázka: Dobry den, po rozvodu jsme si rozdelili Rd na dva samostatne byty, a kazdy vlastnime jeden. Muzu byt pronajmout bez souhlasu vlastnika drubeho bytu, tj.byvaleho manzela. Pripadne muze se ke mne nastehovat pritel. I kdyz vlastnime kazdy svuj samostatny byt, prece jenom jde o jeden RD. Dekuji za odpoved.

Odpověď: Dobrý den paní Cabová, jestliže jste rodinný dům rozdělili na dvě samostatné bytové jednotky, které jsou jako samostatné jednotky zapsány i v katastru nemovitostí, pak se svým majetkem můžete nakládat jakýmkoliv způsobem, bez potřebného souhlasu Vašeho bývalého manžela, jakožto vlastníka druhé bytové jednotky. Tedy můžete byt i libovolně pronajmout. S pozdravem Za právní oddělení Alva Real David Vašíček

Otázka: Dobrý den, zdědila jsem dům po otci společně se sestrou, bratrem a matkou. Každý 1/4. Bratr bez toho, aniž by nás o tom informoval, daroval svůj podíl manželce. Našli jsme nějaké papíry, kde je napsané, že 1/4 daroval manželce a na nějakém druhém dodatku, který není právně ověřený je, že ta 1/4 připadá jejich společné dceři a manželka s ní nemůže disponovat bez svolení dárce, tedy bratra. Jeho dnes už bývalá žena chce nyní tu 1/4 prodat. Víme, že máme my ostatní tři spolumajitelé přednostní právo na odkup, ale může tu část prodat, když je sepsaný ten dodatek jen mezi ní a bratrem? Ona totiž dodatek popírá a pokud prý si nekoupíme podíl my, prodá ho cizí osobě. Pokud je to možné, že si to koupí cizí osoba, může se bez našeho souhlasu nastěhovat nebo nám tam nastěhovat nájemníka, když by jim eventuálně patřila ta 1/4? Moc děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den paní Čechová, nejprve bych Vás rád upozornit, abyste si ověřili skutečný právní stav dané nemovitosti a tedy i vlastnická práva k ní a to přímo za katastru nemovitostí, kde zjistíte, zda vlastníkem onoho podílu je bratr, jeho manželka či dcera a tento stav bude pro Vás závazný. Dále uvedu, že předkupní právo spoluvlastníků bylo k 1.1.2015 zrušeno a tedy vlastník předmětného podílu je oprávněn s ním disponovat dle vlastní úvahy a tedy klidně jej prodat třetí osobě. Pakliže se jedná o nějaký dodatek, který nebyl ověřen a tedy ani pravděpodobně ani zanesen do katastru nemovitostí, tak tento pro Vás právně závazný není nehledě na skutečnosti, že limitace obdarovaného dárce s nakládáním s nemovitostí je dle mého názoru absolutně neplatná. Samozřejmě vlastník oné jedné čtvrtiny je oprávněn z této části dům užívat, avšak smlouvu s nájemníkem by měli uzavřít všichni vlastníci domu, nehledě na skutečnost, že ohledně nakládání s majetkem se musí vyslovit většina spoluvlastníků. S pozdravem Za právní oddělení Alva Real David Vašíček

Otázka: Dobrý den, chtěl bych požádat o radu s následujícím případem. S přítelkyní chceme postavit rodinný dům, přičemž přítelkyně je vlastníkem pozemku pro výstavbu,dům chceme financovat hypotékou,ale přítelkyně má pracovní smlouvu na rok takže na hypotéku nemá nárok.Hypotéku bych si tedy musel vzít já. jaké je možné řešení abych při žádosti o hypotéku mohl disponovat pozemkem který patří přítelkyni, jak postupovat při stavebním povolení ( ohlašení stavby)? Děkuji za odpověď Aleš. Š

Odpověď: Dobrý den, domnívám se, že toto možné je, pokud by banka akceptovala jako zajištění Vaší hypotéku zřízení zástavního práva na pozemku ve vlastnictví Vaší přítelkyně, s čímž by Vaše přítelkyně musela vyjádřit svůj souhlas. Samotná realizace stavby na cizím pozemku je možná, pokud by k tomu bylo zřízeno ze strany Vaší přítelkyně právo stavby. Avšak konkrétní podmínky pro financování i způsob financování stavby je nutno řešit již konkrétně s Vámi vybranou finanční institucí. S pozdravem Za právní oddělení Alva Real David Vašíček

Otázka: Dobrý den, mám dotaz ohledně pozemku. jedná se o pozemek o výměře 17256 m3. který má dva majitele, kždý má 1/2 tedy 8628 m3.ale není vyznačeno kdo jakou polovinu vlastní. chtěl bych odkoupit 1000 m3,mohu těch 1000 m3 odkoupit od jednoho majitele nebo musím odkoupit od každeho po 500 m3. a jestli musím těch 1000 m3 nechat zaměřit.Děkuji za odpověd Baštrnák.

Odpověď: Vážený pane Baštrnáku, jestliže chcete koupit od současných vlastníků pouze část jejich pozemku je potřeba požadovanou část pozemku zaměřit a nechat si vypracovat geometrický plán pro dělení pozemků a současně souhlas stavebního úřadu s tímto dělením. Prodávajícími pak budou oba spoluvlastníci nově oddělovaného pozemku, tedy není možné uzavřít smlouvu pouze s jedním spoluvlastníkem. S pozdravem Za právní oddělení Alva Real David Vašíček

Načíst další ...

Zpět na přehled rubrik v online poradně

Společnost ALVA REAL se zabývá zprostředkováním prodeje, pronájmů a koupí nemovitostí v celé České republice. Díky svému působení na Moravě ve všech krajích se soustřeďujeme na města a okolí těchto lokalit: Brno-město, Brno-venkov, Blansko, Boskovice, Ivančice, Hustopeče, Vyškov, Bučovice, Kyjov, Jihlava, Třebíč, Znojmo, Kroměříž, Prostějov, Nové Město na Moravě, Žďár nad Sázavou. Mezi nemovitosti, které nabízíme patří zejména takovéto typy nemovitostí: rodinné domy, byty, pozemky, rekreační objekty - chaty, chalupy, komerční objekty a prostory - sklady, kanceláře, obchodní prostory, prostory pro výrobu, hotely, penziony, garáže a malé objekty.

Naším širokým záběrem, dlouholetým fungováním jsme získali zkušenosti v oboru realit, které využijí všichni naši klienti. Zaměřujeme se jak na klienty, kteří chtějí nemovitost prodat či pronajmout, tak na zájemce, kteří hledají nemovitost ke koupi nebo chtějí si nemovitost najmout. Při našem jednání zaujímáme přátelský přístup a snažíme se události spojené s prodejem, koupí, nájmem a stěhováním zpříjemnit jakoukoliv radou a vedením celého postupu realizace zakázky. Pokud se rozhodnete svěřit Vaši nemovitost případně koupit či najmout nemovitost prostřednictvím naší kanceláře, je závazkem a přáním každého makléře, aby celý postup prodeje, koupě probíhal s úsměvem. Prosím přesvědčte se i vy a bude nám radostí provést kohokoliv celou realitní transakcí.

© 2018 ALVA REAL, Zásady používání cookies | Zobrazení: Klasické / Mobilní
Tyto stránky ukládají soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies ROZUMÍM