Vaše spokojenost je naším úspěchem

Volejte a pište zdarma Po-Pá, 8-17h

800 701 100 info@alvareal.cz

 Nemovitost jako investice. Porostou v letošním roce ceny nemovitostí? Datum: (27.02.2015)

 Nemovitost jako investice. Porostou v letošním roce ceny nemovitostí?

 

Čím dál tím častěji se hovoří o tom, že se tuzemský trh s realitami již odrazil od svého dna. Zejména díky stále výhodnějším hypotečním úvěrům nadále pokračuje nejpříznivější doba pro koupi nemovitostí. Jak tomu bude v blízké budoucnosti? Zachovají si ceny nemovitostí i nadále svou aktuální hladinu? Budou klesat či stoupat? Odborná stanoviska předních českých realitních odborníků a ekonomů se vám nyní pokusíme stručně parafrázovat v tomto článku.

Porostou tedy i v letošním roce ceny nemovitostí?

Přední představitelé investičních poradenských společností věří, že v obecném měřítku cenová hladina nemovitostí nadále růst bude. Je ovšem nutné brát v potaz skutečnost, že tyto předpoklady nelze aplikovat celoplošně, jelikož ani v loňském roce neproběhla změna cen nemovitých věcí stejnou měrou napříč republikou. Ceny se budou dle předpokladů zvyšovat obzvláště v Praze a některých dalších větších městech. Ovšem ani v Praze nelze hovořit o nárůstu cen globálně. Průměrný růst cen o necelá dvě procenta za loňský rok v sobě zahrnuje růst výrazně vyšší, ale například i drobný pokles cen nemovitostí.

 

Renomovaní ekonomové zase spekulují, že trendem roku 2015 bude další nárůst procenta bytů zakoupených svými novými vlastníky za účelem investice. Tomu nasvědčuje zejména bohatá nabídka bytů ve velkých projektech, zlepšující se tuzemská ekonomika, ale také rekordně levné hypotéky, které mohou dle odborníků celkový počet bytů kupovaných na investici navýšit až o deset procent.

 

Úroky jsou velmi nízké. Co na to Česká národní banka?

ČNB se vyjádřila tak, že základní sazba bude ponechána na úrovni technické nuly, a to až do konce následujícího kalendářního roku. Je tedy jisté, že úrokové hypoteční sazby budou i do budoucna na velice příznivé úrovni. S rekordně nízkými úvěrovými sazbami stoupá pochopitelně i chuť potenciálních kupujících investovat do bytů a domů. V praxi se relativně často lze setkat s případy, že i když zájemce disponuje hotovostí, preferuje raději financování nemovitosti hypotékou. Své peníze má pak možnost investovat do jiných oblastí, kde má šanci své prostředky rozmnožit a v celkovém důsledku tak ještě „vydělá“.

 

Následků omezení čerpání stoprocentních úvěrů tak, jak to ostatně zavedly již některé severské země, se ale není nutné dle odborníků hned obávat. Toto omezení pravděpodobně nebude mít zásadní vliv na rozhodování kupujících, jelikož tito si případné další potřebné finanční prostředky ke koupi nemovitostí obstarají z jiných druhů finančních produktů. I v tomto ohledu je důvodné se domnívat, že poptávka bude ceny nemovitostí nadále zvyšovat.

 

A jaké investiční rady ohledně nemovitostí přední ekonomové a poradci povětšinou sdílí? Častým tipem je obzvláště využití levného hypotečního úvěru, následné použití hypotéky jako páky – rozdělení vlastních financí na dvě části, jejich propojení s úvěrem a pořízení dvou nemovitostí namísto jedné. I tímto způsobem je možné dle odborníků dosáhnout vyššího finančního výnosu za současného bezpečného krytí případných ztrát.

 

Investice do nemovitosti může být však leckdy sázka na nejistou kartu a pokud se osobně v realitách či aspektech jejich financování nevyznáte, doporučujeme vyhledat odborného poradce, který vám jistě vhodnou investiční cestu doporučí.

Zdroj: www.realitnikomora.cz

© 2024 ALVA REAL, Zásady používání cookies | Zobrazení: Klasické / Mobilní