Vaše spokojenost je naším úspěchem

Volejte a pište zdarma Po-Pá, 8-17h

800 701 100 info@alvareal.cz

Realitní zákon. Zvýší důvěryhodnost v realitní kanceláře? Datum: (17.02.2015)

Realitní zákon. Zvýší důvěryhodnost v realitní kanceláře?

Podle posledních průzkumů a statistik téměř polovina dotazovaných respondentů uvedla, že při prodeji či koupi nemovitostí odmítla využít služeb realitních makléřů a rozhodla se celou anabázi prodeje či koupě nemovitosti absolvovat raději vlastními silami. Problematiku situace na realitním trhu monitoruje dlouhodoběji Ministerstvo pro místní rozvoj, které poslední léta zaznamenává, že důvěra lidí ve služby realitních zprostředkovatelů je stále na stejné, pro makléře nelichotivé úrovni. 

Důvod častějšího zkoumání situace na českém realitním trhu je prostý – příprava realitního zákona. Ministerstvo zkoumá názor laické i odborné veřejnosti pro účely vyhotovení nového zákona upravujícího činnost realitních společností a jejich makléřů. V tomto ohledu ministerstvo připravilo pro laickou i odbornou společnost četné dotazníky, které by měly odkrýt odpovědi na nejpalčivější problémy v rámci zprostředkování obchodů s nemovitostmi. Zejména tyto nejaktuálnější neduhy by měl pravděpodobně zmiňovaný zákon primárně řešit. V globálu lidem nejvíce vadí nevalná odborná kvalifikace a nezkušenost realitních makléřů, povětšinou i nízká zodpovědnost realitních kanceláří za poskytované služby či snad neoprávněná manipulace s finančními prostředky klientů. V rámci průzkumů ministerstvo zaznamenalo i některé konkrétní reakce lidí, kteří uvedli v dotaznících svůj odmítavý postoj k realitním pracovníkům. Potenciální klientela často neakceptuje zejména jednání makléřů v rozporu se sjednanou dohodou, nemorální, neetické či snad i podvodné jednání některých makléřů, neznalost základní realitní terminologie a problematiky nebo například splatnost provizí za zprostředkování ještě před dokončením samotného obchodu. Negativní odezva byla značně širšího záběru, nicméně pro demonstraci se tento výčet jeví jako dostačující.

 

Odpovědí na nastíněnou problematiku by se mohl stát právě nový realitní zákon, který ve svých přípravách počítá zejména s nastavením základních kvalifikačních požadavků pro výkon živnosti realitního makléře, dále kupříkladu se zákonným pojištěním realitních kanceláří či makléřů za škody způsobené klientům svým jednáním či snad i s elementárními pravidly pro zacházení se svěřenými penězi klientů. Jelikož příprava zákona trvá aktuálně již něco málo přes tři roky, a dle zákonodárců bude nutné si na kompletní finální znění ještě nějaký ten tok počkat, lze se domnívat, že problémů k řešení bude v zákoně ještě mnohem více.

Ze shora uvedeného lze dovodit, že realitní zákon by měl být jednoznačným krokem kupředu. Ne každý ale tento názor sdílí. Z realitní veřejnosti prolínají také kontra názory, opírající se zejména o myšlenku toho, že regulace trhu není nezbytná, jelikož se trh sám o sobě dokáže zbavit nekvalitních realitních kanceláří a jejich makléřů. Realitní komora České republiky tento názor však jednoznačně odmítá a je přesvědčena, že realitní trh měl na tento samoregulační proces už mnoho let a jak vidno bez většího efektu. Zmiňované statistiky a dotazníky veřejnosti dokládají, že realitní trh s nemalými obtížemi odborné kvalifikace stále bojuje.

Nyní tedy nezbývá než čekat, čím nás zákonodárce překvapí a hlavně, kdy tak učiní.

 

zdroj:www.realitnikomora.cz

© 2024 ALVA REAL, Zásady používání cookies | Zobrazení: Klasické / Mobilní