Vaše spokojenost je naším úspěchem

Volejte a pište zdarma Po-Pá, 8-17h

800 701 100 info@alvareal.cz

V letních měsících se krade víc. Jak svoji nemovitost chránit? Datum: (23.06.2014)

Policie České republiky si vede statistiku všech trestných činů spáchaných na území Čech, Moravy a Slezska. Z těchto tabulek, které jsou veřejně dostupné, jsme se zaměřili na vloupání do bytů a rodinných domů. Jaký je aktuální stav krádeží a co dělat, abychom svůj majetek ochránili?

Od ledna 2014 do konce dubna 2014 bylo v rámci celé ČR nahlášeno 1 303 vloupání do bytů a 2 004 vloupání do rodinných domů. Ve srovnání s loňským rokem (duben 2013) je viditelný meziroční nárůst počtu vloupání do bytů (+10,5 %), u rodinných domů došlo k poklesu (-17 %). Tyto hodnoty představují průměr všech českých lokalit, reálná situace se však výrazně liší kraj od kraje.

Jak si stojí jednotlivé oblasti v otázce možnosti na vloupání (přepočet na obyvatele)? Situace se příliš nezměnila, nejvyšší šance byla v dubnu opět ve Středočeském kraji (1:8 600), následovala Praha (1:6 100) a Liberecký kraj (1:13 690). Naopak mezi nejklidnější území patřil Jihomoravský, Olomoucký a Zlínský kraj.

Braňte svoji nemovitost a nepomáhejte zlodějům!
Podle průzkumu společnosti Tokoz, která hodnotila způsob zabezpečení objektů, jsou Češi značně neopatrní. Příležitostnému zloději se podaří překonat více než 80 % tuzemských dveří, a to do tří minut za pomoci jednoduchého nářadí. U bytových domů je celých 59 % vchodů chráněno zámkem nejvýše druhé bezpečnostní třídy, bezpečnostní dveře jsou nainstalovány u cca 13 % bytových domů.

"
Podle dlouhodobých statistických výstupů se zloději dostávají do bytů a domů nejčastěji porušením vstupních dveří, dále přes balkon nebo oknem. U případů vstupu oknem či přes balkon překonávají pachatelé překážky primárně násilím, v letním období však často využívají toho, že jsou okna či balkony otevřené," uvádí Ladislav Beránek, poručík Policie ČR.

Prázdniny představují období odpočinku, relaxace a pobytu mimo domov. Právě v letních měsících (červenec až září) je každoročně zaznamenán zvýšený počet vloupání do bytů a domů.

Policie České republiky radí
Informaci o odjezdu sdělte jen důvěryhodným osobám, poučte o tom své děti. Zvažte, zda je vhodné svůj odjezd prezentovat na sociálních sítích. Nedoporučuje se na tyto sítě posílat komentáře či fotografie z právě probíhající dovolené.

Najděte si zodpovědnou osobu, která se bude starat o květiny, kontrolovat nemovitost a primárně vybírat poštovní schránku. Plná schránka je prvním signálem o dlouhodobější nepřítomnosti uživatele daného objektu.
Cenné věci je vhodné uložit v bance. Po dobu své nepřítomnosti můžete nemovitost nechat zabezpečit elektronicky prostřednictvím některé bezpečnostní agentury. Je nutné dobře vybírat a připravit vše dopředu. Stoupá zájem o tuto službu, což nasvědčuje tomu, že si lidé rádi připlatí za pocit bezpečí.

Pokud se rozhodnete pro vlastní zabezpečení mechanickými či elektronickými prostředky, policejní statistiky ukazují, že do bytu vnikají pachatelé nejčastěji dveřmi, oknem a přes balkon. V posledních letech si zloději oblíbili i vyšší patra, kam se většinou spouští ze střechy.

Nedoporučuje se zatemňovat nemovitost žaluziemi nebo závěsy. Vhodné je naopak vytvořit iluzi, že jste stále doma. Časově programovatelné zásuvky ve stanovený čas rozsvítí lampičku, zapnou televizi atd.

Zdroj: www.realitymorava.cz

© 2024 ALVA REAL, Zásady používání cookies | Zobrazení: Klasické / Mobilní