Vaše spokojenost je naším úspěchem

Volejte a pište zdarma Po-Pá, 8-17h

800 701 100 info@alvareal.cz

Datum: (25.08.2014)

Jak se vyhnout nemilému překvapení při koupi nemovitosti?

 

Inspekce nemovitosti znamená odborné prověření domu či bytu – posoudí jeho technický stav, a také od toho se odvíjející skutečnou hodnotu nemovitosti. Jedná se o jednu ze základních služeb, které jsou poskytovány při nákupu nemovitosti. Tuto službu si mohou objednat jak kupující, tak prodávající nebo také realitní makléři. Je totiž praktická pro všechny účastníky obchodu (pro prodávající ovšem pouze za předpokladu, že se nesnaží zamaskovat nedostatky prodávaného domu či bytu) - obecně pomáhá snížit rizika obchodu, zjednoduší jeho uzavření a sjednání ceny, která bude férová pro obě strany. Nejčastěji je ovšem pochopitelně využívána kupujícími.

 

Služba je vhodná pro všechny, kdo uvažují o pořízení nemovitosti, ať již se jedná o starší byt či dům nebo novostavbu. Je v podstatě jakýmsi pojištěním – pokud si nemovitost necháte prověřit, nemusí Vás strašit hrozba neplánovaných výdajů na škody, které byly způsobeny ještě před tím, než byla stavba vaše. U nových domů a bytů pomáhá inspektor s převzetím nemovitosti od developera či realizační firmy, majitel se tak vyhne nepříjemnostem s případnými reklamacemi. Developeři pak službu mohou využít, když přejímají stavby od realizační firmy. Pro prodávajícího nebo pro realitní kancelář může být protokol o odborném prověření nabízené nemovitosti významnou výhodou oproti konkurenčním nabídkám. Inspekci si také můžete objednat po rekonstrukci, abyste zjistili, zda vámi najatá firma odvedla svou práci kvalitně.

 

Profesionální prověření nemovitosti je při realitních obchodech v západní Evropě nebo v Severní Americe naprostou samozřejmostí. Na tamějších realitních trzích je naprostá většina domů a bytů prověřena inspektory. Samotná služba „Home Inspection“ vznikla v 70. letech v USA. Zpočátku nebyla příliš vítána realitními makléři, jelikož se tímto cítili ohroženi, postupně však začalo docházet k vzájemné kooperaci, což pomohlo inspekcím získat popularitu. U nás je tato služba stále relativně nová, ale zájem o ni postupně narůstá. Na to reaguje i nabídka a již pár specializovaných společností inspekci nemovitostí na českém realitním trhu nabízí.

Inspekce je prováděna certifikovaným inspektorem, který v daném objektu posuzuje až 200 položek. Zákazníkovi je pak k dispozici odborná zpráva, která mu napomůže ke správnému rozhodnutí. Zpráva obsahuje soupis všech vad nemovitosti včetně postupu jejich odstranění, a také rozpočet na tyto nezbytné opravy. Neméně důležitou součástí je také odhad optimální prodejní ceny nemovitosti - mnoha kupujícím se díky prověření kupovaného objektu podařilo s prodávajícím vyjednat výhodnější cenu.

 

Základem inspekce je statické posouzení budovy. Dále je zkontrolováno technické zařízení, které zahrnuje instalaci, kanalizaci, topení a vodovodní a elektrické rozvody. Prohlédnut je povrch podlah, stěn, stropu, stav oken a podobně. Inspektor také zkoumá energetickou náročnost domu - pomocí energetické studie posuzuje náročnost stavby na spotřebu energií, a to především na vytápění. V souvislosti s tímto se provádí termovize – zkouška úniků tepla a termoizolace domu. Velké úniky tepla jsou časté hlavně u starších nerevitalizovaných panelových domů. V rámci inspekce se také provádí tzv. Blower door test, který měří vzduchotěsnost stěn, střechy a podobně. Důležitým kritériem je i míra hluku v objektu; prováděno je akustické měření vzduchové průzvučnosti a tzv. kročejové průzvučnosti - průzvučnosti mezi chodbou a vlastním bytem. Důležité je rovněž posoudit stav hydroizolace; zejména u novějších rodinných domů se často objevují problémy se špatně řešenou ochranou suterénu proti vodě. Nakonec jsou prověřeny bezpečnostní požadavky – jedná se například o stav a umístění schodiště a zábradlí, dále požární, hygienické, případně další požadavky. Inspektor také posoudí, nakolik je v objektu zdravé prostředí pro bydlení; zda stavba nedisponuje nějakými zdravotně rizikovými faktory, například příliš vysokou koncentrací radonu, oxidu uhličitého či formaldehydu.

 

Kolik zaplatíte za inspekci nemovitosti?

 

Cena za inspekci se liší nejen podle velikosti posuzované nemovitosti a komplexnosti posudku, ale také společnost od společnosti. Pevné ceníky nejsou dány a tak si cenu služby určuje každý inspektor nebo společnost samostatně. Na českém realitním trhu pořídíte inspekci zhruba za cenu v rozmezí od 5 000 Kč do 25 000 Kč. Výše ceny se odvíjí od výměry plochy, náročnosti inspekce, ale také od druhu nemovitosti a typu požadovaných měření. Dobrým vodítkem pro výběr konkrétního inspektora může být kromě doporučení známého či referencí na internetu, nebo také členství v Asociaci inspektorů nemovitostí.

Zdroj: www.realitnikomora.cz

© 2024 ALVA REAL, Zásady používání cookies | Zobrazení: Klasické / Mobilní